W jaki sposób koronawirus wpłynął na świat sportu?

W tym artykule odpowiadamy na zagadnienia:

  • Jak wpłynęła epidemia koronawirusa na poszczególne dyscypliny sportowe
  • Czy Euro 2020 się odbędzie
  • Czy Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio się odbędą
  • Kiedy ruszą Ligi Krajowe
  • Czy Liga Mistrzów i Liga Europy zostanie ukończona
  • Co w turniejem wielkoszlemowym w tenisie
  • Co z kolarstwem wyścigowym
  • Kiedy wystartuje Formula 1

 

 

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio

Sztafeta olimpijska w Grecji została odwołana w piątek 13 marca, zaledwie dzień po zapaleniu płomienia w Olimpii.

Duże tłumy zgromadziły się wokół hollywoodzkiego aktora Gerarda Butlera, gdy ten zapałał ogień olimpijski w greckim mieście Sparta. Widzowie nie słuchali ostrzeżeń i próśb odnośnie nieuczestniczenia w ceremonii z powodu koronawirusa

Zmusiła to Grecki Komitet Olimpijski do zatrzymania tradycyjne sztafety olimpijskiej w drugi dzień do wznieceniu ognia. Tradycyjna podróż sztafety miała trwać osiem dni. Jest to dopiero trzeci przypadek, gdy ogień z Aten na Letnie Igrzyska nie został dostarczony.

Cała ceremonia nadal się odbędzie, ale będzie miała mniej uroczysty charakter. Zaplanowano ją na dzień 19 marca wtedy zostanie przekazana komitetowi organizacyjnemu Tokio 2020 na stadionie Panathenaic w Atenach.

tokio2020
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020

Skala wybuchu pandemii w Japonii spowodowała, że starszy członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Dick Pound opisał tę chorobę jako “nową wojnę”, która zagraża Tokio 2020 i ostrzegł, że Igrzyska mogą zostać kompletnie anulowane, jeśli wirus nadal będzie obecny w maju.

Później rząd japoński nalegał, aby komentarz Pounda nie był oficjalnym stanowiskiem MKOI, ale nadal są wątpliwości czy letnie zawody nie będą zagrożeniem dla zdrowia publicznego.

Sportowcom przekazano, żeby kontynuowali swoje treningi, bo zgodnie z planem Igrzyska mają zostać zorganizowane. Niepokój budzi fakt, że szkolenie wolontariuszy zostało opóźnione. Miało się rozpocząć 22 lutego, a obecnie planuje się je rozpocząć najwcześniej w maju.

Propozycja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, aby odroczyć Igrzyska Olimpijskie o rok, z powodu koronawirusa, została odrzucona przez japońskiego ministra olimpijskiego.

“MKOL i komitet organizacyjny nie rozważają odwołania ani odroczenia – nie wchodzi w grę” – powiedział Seiko Hashimoto, brązowy medalista olimpijski na konferencji prasowej w Tokio.

We wtorek 17 marca Kozo Tashima, jeden z wiceprezesów Japońskiego Komitetu Olimpijskiego i prezes Japońskiego Związku Piłki nożnej, uzyskał wynik pozytywny na obecność koronawirusa.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz organizatorzy z Tokio informowali po wybuchu epidemii wirusa w Chinach, trzy miesiące temu, a następnie na całym świecie, że Olimpiada odbędzie się zgodnie z planem 24 lipca.

Organizatorzy Tokio 2020 otrzymali płomień olimpijski podczas skromnej ceremonii przekzania go w stolicy Grecji 19 marca.

Szef Światowej Lekkoatletyki, Lord Coe, ocenił, że jest zbyt wcześnie, aby odwoływać letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, ale ostrzegł, że można to zrobić po 19 marca.

Atletyka

Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które miały się odbyć 13-15 marca w Nanjing (Chiny) zostały przełożone na marzec 2021 roku.

Korea Północna odwołała maraton w Pjongjangu zaplanowany na wiecie po zablokowaniu granic w Korei Południowej z powodu wybuchu epidemii , gdzie maraton w Seulu został odwołany w celu ochrony zdrowia biegaczy.

Półmaraton w Paryżu został odwołany, a rząd Francji postanowił zakazać również wszystkich publicznych zgromadzeń powyżej 100 osób. Później nakazał ludziom pozostanie w domach od 15 marca przez co najmniej 15 dni. Wyścig był zaplanowany na 1 marca i miało w nim uczestniczyć 44 tysiące zawodników. Organizatorzy poinformowali, że wyścig zostanie przełożony na inny termin, który nie jest jeszcze ustalony.

Londyński maraton, który miał się odbyć 26 kwietnia został przełożony na 4 października. Udział miało wziąć ponad 40 tysięcy biegaczy.

Maraton w Barcelonie, który planowano na 15 marca został przełożony na październik.

sts_logo
STS – Polski legalny bukmacher

Boks

Kwalifikacje do boksu olimpijskiego, które miały być zorganizowane w Wuhan zostały odwołane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, ale odbyły się w Ammanie w dniach 3-11 marca.

Walka o tytuł IBF między Danile Scardina i Andrew Francillette w Mediolanie 28 lutego została przełożona z powodu ograniczeń we Włoszech po wybuchu epidemii.

Japońska komisja bokserska anulowała wszystkie karty walki zaplanowane na marzec zgodnie zaleceniami rządu, aby zawiesić wszystkie trwające rozgrywki sportowe. Nie zostaną one ponownie zaplanowane.

Brytyjska Rada Kontroli Boksu ogłosiła we wtorek 17 marca, że wszystkie wydarzenia bokserskie pod ich jurysdykcją zaplanowane na marzec zostaną przełożone z powodu koronawirusa.

Ta decyzja spowodowała przesunięcie walki wagi ciężkiej między Daniel Dubois i Joe Joyse. Walka, która początkowo miała odbyć się 1 kwietnia, została przełożona na 11 lipca.

Matchroom Boxing przełożył również wszystkie wydarzenia zaplanowane na marzec i kwiecień, w tym europejską walkę o tytuł Josha Kelly’ego z Rosjaninem Davidem Avanesyanem (była zaplanowana na 28 marca).

Europejski turniej kwalifikacyjny do boksu olimpijskiego w Londynie został zawieszony.

Szef Matchroom Boxing powiedział, że obronna tytułu wagi ciężkiej przez Anthony’ego Joshuy’e przeciwko Kubrat’owi Pulev’owi, która była zaplanowana na 20 czerwca, może zostać przeniesiona na lipiec. Wszystkie walki promowane przez Matchroom Baxing zaplanowane na marzec i kwiecień zostały przełożone.

Walka między Canelo Alvarez i Billy Joe SAunders, która miała odbyć się w Maju w Las Vegas została przełożona. Meksykanie planują, aby walka mogła odbyć się w czerwcu.

Krykiet

Angielska turniej w Sri Lance zaplanowany na 13 marca został przełożony. England and Wales Cricket Board mówią o “zupełnie niespotykanych czasach”.

Indie Zachodnie oznajmiły 18 marca, że przeprowadzenie testów domowych przeciwko Anglii na Karaibach zamiast w Wielkiej Brytanii – gdyby epidemia koronawirusa nie została opanowana do tego czasu. Anglia zmierzy się z Windies w serii trzech testów, które mają się rozpocząć w Oval 4 czerwca, ale nie mogą być wstrzymane do września. Jeśli gra w serii w Anglii będzie nie możliwa, CWI zaoferowało udział w tej serii, a także w trzech innych testach przeciwko Pakistanowi, które mają się rozpocząć 30 lipca. Chociaż na Karaibach zdarzają się przypadki zachorowania na COVID-19, jej występowanie ma jak dotąd zasięg ograniczony.

Rozpoczęcie sezony Premier League w Indiach w krykiecie zostało również opóźnione do 15 kwietnia. Obecny sezon miał rozpocząć się 29 marca. Władze kraju są gotowe poddać zagranicznych graczy kwarantannie przez okres 14 dni, a jeśli mają ograniczenia w podróży, to rząd pomoże im w transporcie.

13 marca miała odbyć jednodniowa międzynarodowa seria Indii przeciwko Południowej Afryce, ale została przełożona. Jednodniowe mecze Australii przeciwko Nowej Zelandii będą rozgrywane bez udziału kibiców.

Jednodniowe serie Szkocji przeciwko Stanom Zjednoczonym i ZEA zostały przełożone. Gry miały odbyć się w kwietniu na Florydzie.

Brytyjscy krykieciści nie zagrają w planowanej serii testowej przeciwko Indiom Zachodnim na Karaibach najwcześniej w grudniu, informacja pojawiła się 19 marca.

Kolarstwo

Wyścig kolarski Giro d’Italia został odwołany, a wyścig na Węgrzech rozpocznie się w maju.

Ostanie dwa etapy Wyścigu ZEA zostały anulowane po podejrzeniu, że dwóch członków personelu wyścigu ma chorobę związaną z koronawirusem.

Wyścig Tour de France może się nie odbyć, a zaplanowano jego rozpoczęcie w Nicei na nieco ponad 3 miesiące na 27 czerwca.

Rządy Wielkiej Brytanii i Francji przewidują, że pandemia potrwa do lata, organizatorzy wyścigu badają alternatywne harmonogramy.

Wyścig kolarski Paris-Roubaix, kolejne ważne wydarzenie sportowe w kalendarzu Francji, został przełożony z powodu epidemii, podczas gdy zaplanowany na 5 kwietnia Tour of Flanders odwołano ostatnio podczas wybuchu Pierwszej Wojny Światowej.

Piłka nożna

Wreszcie przechodzimy do piłki nożnej. To co najbardziej interesuje graczy, typerów i kibiców piłki na całym świecie.

Turniej EURO 2020 został przeniesiony na przyszły rok po konferencji UEFA, która odbyła się 17 marca. Odroczenie turnieju EURO 2020 ma pozwolić na ukończenie europejskich rozgrywek klubowych, które zostały przerwane z powodu epidemii koronawirusa.

Wszystkie ligi i cała piłka nożna w Anglii zostały zawieszone do co najmniej 30 kwietnia.

Decyzja o zawieszeniu została podjęta po dotknięciu wirusem graczy, personelu oraz osób badających w ramach środków ostrożności po zgłoszeniu objawów zgodnych z Covid-19 i potwierdzeniu zakażenia testem na obecność koronawirusa.

Starcie w lidze Premier League między Manchester City a Arsenalem zaplanowane na 11 marca zostało odwołane jako “środek zapobiegawczy” po tym, jak właściciel Olympiacosu i Nottingham Forest, Evangelos Marinakis, wszedł pozytywnie test na obecność zarażenia koronawirusem, tydzień po meczu greckiej drużyny na Emirates Stadium.

messi

13 marca federacja UEFA ogłosiła, że wszystkie zaplanowane mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy zostały przełożone. UEFA ma nadzieję dokończyć rozgrywki, ale nie ustalono jeszcze konkretnych dat.

Wszystkie mecze odbywające się w Chinach we wszystkich ligach zostały przełożone, a sezon odsunięty. Był to pierwszy kraj, który podjął taką decyzję. Ostatnie informacje sugerują, że liga i rozgrywki mogą zostać wznowione 18 kwietnia, gdy Chiny opanują wirusa.

Mecze Azjatyckiej Ligi Mistrzów z udziałem Guangzhou Evergrande, Shanghai Shenhua i Shanghai SIPG są przełożone na kwiecień.

Rozpoczęcie sezony koreańskiej Ligi K zostało przełożone. Cztery drużyny w Lidze Mistrzów AFC rozgrywają mecze bez publiczności.

Japońska J-League przełożyła wszystkie mecze krajowe do połowy marca, ale dalsze wstrzymanie meczy jest nieuniknione.

Włochy jako kraj najbardziej dotknięty przez wirusa poza Chinami, ucierpiał najbardziej, rząd Włoch ograniczył przemieszczanie się mieszkańców, nałożył obowiązkową kwarantannę. Wszystkie dyscypliny sportowe, w tym rozgrywki w serie A zostały zawieszone do co najmniej 3 kwietnia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

We Francji ogłoszono w piątek 13 marca, że w najbliższej przyszłości rozgrywanie meczy zostaje wstrzymane.

W Hiszpanii 18 kwietnia miał odbyć się finał Copa del Rey pomiędzy Athletic Bilbao i Real Sociedad, ale został przełożony. LaLiga również została przełożona co najmniej do końca marca.

Niemiecka Bundesliga, druga najważniejsza liga europejska, również została zawieszona co najmniej do 3 kwietnia.

Zawieszona jest takźe holenderska Eredivisie i portugalska Primeira Liga.

Związek Piłki Nożnej w Irlandii ogłosił, że cała piłka nożna znajdująca się pod jej jurysdykcją została wstrzymana do 29 marca.

Major League Socccer (Stany Zjednoczone) jest zawieszona na 30 dni do połowy kwietnia.

Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej przełożyła tegoroczną Copa America, która odbędzie się od 12 czerwca do 12 lipca w 2021 roku.

FIFA powiedziałą, że nowo rozszerzony Klubowy Puchar Świata, który pierwotnie miał się odbyć w Chinach w czerwcu 2021 roku, zostanie przełożony, a nowa data zostanie ogłoszona, gdy “będzie więcej jasności na temat sytuacji”.

13 marca Angielska Federacja ogłosiła, że wszystkie gry w Anglii zaplanowane na marzec zostaną przełożone. Również mecze towarzyskie między Anglią i Włochami oraz Danią zostały odwołane.

Mecze play-off w ramach kwalifikacji do EURO 2020, które miały odbyć się 26 marca – w tym mecz Szkocja – Izrael został przełożony na czerwiec.

Piłkarzom drużyny Newcastle United zabronione ściskania sobie rąk w obawie przed koronawirusem.

Cristiano Ronaldo został poddany kwarantannie na Maderze, gdy okazało się, że jego kolega z drużyny Juventusu, Daniele Rugani, ma koronawirusa. Blaise Matuidi z Juventusu również otrzymał wynik pozytywny na koronawirusa.

We Włoszech napastnik Fiorentiny, Patrick Cutrone, który został wypożyczony z Wolverhampton Wanderers, uzyskał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

W Hiszpanii 35% personelu drużyny Valencii uzyskało pozytywny wynik na obecność koronawirusa, przy czym wszyscy badani mieli bezobjawowy wynik choroby.

Pierwsza drużyna Realu Madryt została poddana kwarantannie po tym, jak członek drużyny koszykówki uzyskał pozytywny wynik na test Covid-19. Obie drużyny korzystają z tego samego obiektu treningowego.

Mecz charytatywny między Liverpoolem Legends i Barceloną Legends, który miał został rozegrany 28 marca został przełożony.

FIFA ogłosiła, że mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata Ameryki Południowej zostaną przełożone, miały odbyć się w marcu.

Menedżer Arenalu Mikel Arteta uzyskał wynik pozytywny na badanie koronawirusa 12 marca i cała drużyna pierwszego zespołu musiała zostać odizolowana. Mecz Kanonierów przeciwko Brighton, który był zaplanowany na sobotę 14 marca, został przełożony.

We wczesnych godzinach rannych piątku 13 marca, Chelsea ogłosiła, że u skrzydłowego Callum Hudson-Odoi zdiagnozowaną tę chorobę. Pierwszy zespół został poddany kwarantannie, a dwa budynki treningowe zostały zamknięte.

Kluby Premier League, w tym Manchester United i Manchester City odesłany swoich zawodników do domu, aby trenowali w swoich domach. Jednocześnie rząd brytyjski zakazał masowych spotkań ludzi, nakazał pozostanie w swoich domach oraz zaprzestania niepotrzebnych spotkań społecznych.

Karren Brady, szef West Ham jst zdania, że obecny sezon powinien być unieważniony. Natomiast Aston Villa uważa, że żaden zespół nie powinien zostać zesłany do niższej ligi. W tej sytuacji Liverpool, który jest bardzo mocny liderem, może być mocno poszkodowany ponieważ ma wielką szansę na zdobycie tytułu mistrzowskiego kraju pierwszy raz od 30 lat.

Różne raporty sugerują, że Związki i Organy krajowe w Anglii i Europie przygotowują się do całkowitego zamknięcia lig do września.

Angielska i Szkocka piłka nożna zostały początkowo zawieszone do 3 kwietnia. Związek Piłki Nożnej, Premier League, English Football Leaguee, FA Women’s Super League i FA Women’s Championship zgodziły się na przerwanie rozgrywek ze skutkiem natychmiastowym.

Formula 1

Otwarcie sezonu w Grand Prix Australii zostało odwołane, gdy u jednego z członków zespołu McLarena zdiagnozowano Covid-19, to doprowadziło do wycofania się brytyjskiego zespołu przed podjęciem decyzji przez organ nadzorujący FIA o dalszym losie wyścigu.

Ogłoszenie nastąpiło dopiero kilka godzin później gdy jeden z najlepszych kierowców Lewis Hamilton, powiedział, że “szokujące”, jest to iż przygotowania do wyścigu cały czas trwają.

Grand Prix w Szanghaju również zostało odwołane. Pierwotnie miało się odbyć 19 kwietnia, ale zostało przesunięte na późniejszy termin.

Podobnie jest w Grand Prix Bahrajnu, które pierwotnie miało odbyć się 20-22 marca oraz inauguracyjny wyścig Grand Prix Wietnamu, które miało odbyć się 5 kwietnia. Oba wyścigi zostały przełożone.

Mamy nadzieję, że Grand Prix w Holandii będzie pierwszy wyścigiem w sezonie Formuly 1, który uda się zrealizować. Istnieją narastające obawy, że spora część kalendarza Formuly 1 będzie musiała zostać anulowana z powodu koronawirusa.

Prestiżowy wyścig Grand Prix Monako również stoi pod znakiem zapytania. Wyścig zaplanowany jest na 24 maja.

Golf

Turniej Masters, który miał się odbyć 13 marca został przełożony. W oświadczeniu Fred Ridley opublikowanym w internecie, prezes Narodowego Klubu Golfowego podkreśłił, iż ma nadzieje iż turniej uda się zrelizować w późniejszym czasie. Pierwszy turniej Major miał się odbyć 9 kwietnia.

Mistrzostwa USA PGA, które miały się odbyć w TPC Harding Park w San Francisco w dniach 11-17 maja, zostały przełożone na późniejszy termin w lecie.

Anulowano również cztery rozgrywki w kwietniu i w maju. Są to RBC Heritage, Zurich Classic od New Orleans, Wells Fargo Championship i AT&T Byron Nelson. Organizatorzy mają nadzieje, że sezon w golfa uda się wznowić pod koniec maja.

European Tour odwołał wszystkie turnieje do Made in Denmark, który zaplanowany jest na 21 maja. Wiele zawodów miało się odbyć w Chinach lub Azji, ale te rejony również mocno dotknięte są epidemią.

Wyścigi koni

Grand National został odwołany z powodu nowych ograniczeń wprowadzonych przed rząd brytyjski w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zawody w Cheltenham ruszyły mimo krytyki, zanim zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Japan Racing Association ujawniła, że wyścigi będą się odbywać bez publiczności.

Wyścigi w Irlandii będą odbywać się bez widzów od 29 marca.

Spotkanie Pucharu Świata w Dubaju odbędzie się 28 marca, ale bez widzów.

Tenis

French Open, zwyczajowa nazwa Roland Garros, jeden z czterech turniejów wielkoszlemowych został przełożony na wrzesień związku z ograniczeniami wprowadzonymi we Francji.

Ten turniej jest rozgrywany na mączce i był zaplanowany na 24 maja do 7 czerwca, ale został przesunięty na 20 września do 4 października, po US Open, który jest ostatnim turniejem wielkoszlemowym w roku.

Gracze skrytykowali tą decyzję, ponieważ koliduje z innym męskim turniejem Laver Cup oraz turniejem kobiet w Chinach.

Wszystkie turnieje rozgrywane w ramach ATP Tour zostały zawieszone na sześć tygodni.

roland garros
Rafael Nadal – jeden z najlepszy tenisistów na świecie. Ma w dorobku kilkanaście zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych.

Turniej BNP Paribas Open w Indiana Wells w Kalifornii, który miał się rozpocząć 9 marca, został przełożony. Stało się o potwierdzeniu przypadku zachorowania na koronawirusa w pobliskim Coachella Valley.

Finał w ramach turnieju ATP Challenger w Bergamo we Włoszech został odwołany. Mieli w nim grać tenisiści Enzo Couacaud i Illya Marchenko. Obaj zawodnicy otrzymali punkty za awans do finału. Jednak odwołano finał nawet bez udziału publiczności.

Wydarzenia sportowe w ramach WTA również zostały anulowane. Federacja stwierdziłą, że będzie musiał przeorganizować harmonogram rozgrywek.

Federacja Tenisowa ogłosiła, że finały Pucharu Fed zostaną przełożone. Impreza miała odbyć się w kwietniu w Budapeszcie, a rozgrywki play-off, które miały być zorganizowane w 8 różnych miejscach zostały zawieszone.

WTA ogłosiła, że wszelkie turnieje nie będą organizowane przez co najmniej 5 tygodni.

Inne dyscypliny sportu

NBA zostało zawieszone na czas nieokreślony po tym, jak u dwóch graczy z zespołu Utah Jazz zdiagnozowano koronawirusa. 17 marca Kevin Durant z Brooklyn Nets potwierdził, że uzyskał wynik pozytywny na obecność wirusa wraz trzema kolegami z zespołu.

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia , NBA poleciła graczom, aby nie przyjmowali takich przedmiotów jak długopisy, markery, piłki od osób poszukujących autografów.

NHL ogłosiło, że wstrzymało sezon 2019-2020, nie podało jednak daty kiedy może zostać wznowiony.

UFC odwołało trzy kolejne wydarzenia.

MotoGP odwołało pierwsze dwa wyścigi w sezonie w Katarze i Tajlandii.

Liga baseballowa w Korei Południowej odwołała wszystko 50 meczy przedsezonowych, które miały się odbyć w dniach 14-24 marca.

Pierwszy etap Mistrzostw Świata w Tenisie Stołowym, który miał się odbyć w Korei Południowej w dniach 22-29 marca został przełożony.

Turniej siatkówki plażowej, który miał się odbyć w Yangzhou w dniach 22-26 kwietnia został przełożony na czas po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim w Seulu zostały odwołane.

Zawody World Triathlon Series w Abu Zabi zostały przełożone ze względu na środki ostrożności.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie kobiet w Kanadzie zostały odwołane.